Okna vždycky patří k docela základním věcem ve všech pokojích. Nejenom během dne dávají světlo a vpustí dovnitř čerstvý vzduch, ale také nejednou stanoví jediný směr, na jenž člověk se může dívat, když si přeje kouknout na jakési vzdalené místo. Perfektně zvolená okna můžou rovněž pozitivně ovlivnit interiér – dát mu trochu útulnosti, vizuálně zvětšit buď překvapit zajímavými dekoracemi. Z takových důvodů dnes docela populární jsou rozmanité sezónní dekorace okenních.

interiér

Autor: Wicker Paradise
Źródło: http://www.flickr.com
Nejen nádherně vyzdobí prostor, ale rovněž jsou schopné zdůraznit aktuální roční období anebo nějaký pozoruhodný styl pokoje. Těžké a elegantní závěsy a světlé, poloprůzračné záclony, anebo absolutně krycí rolety? Vícebarevné nebo držící se jedné stejné barevní verzi? Moc záleží nejen na vkusu klientů, ale rovněž na používaní v praxi – na nedostatek světla, např. vzhledem k umíštění prostoru buď prostě zimní období, trefnější budou dekorace oken jemné a průzračné, a během léta, aby v interiéru nebylo i vedro, nejlepším nápadem budou temnější a krycí dekorační doplňky.

Malé přílohy, na příklad maličké dekorativní závěsy anebo sponky na záclony, jsou rovněž doporučené v domácích interiérech – vypadají velmi přátelsky a umí dát zajímavý rys skoro všemu, co se nachází v interiéru. Nyní se nachází celá řáda způsobů na neobvyklou metamorfózu celého prostoru – co je někdy nutné nejen v bytě, ale také restauraci anebo hotelu. Tam také nestojí podceňovat rolí dekorací okenních – občas i nejkrásnější pohledy můžou vypadat zajímavěji, když jsou dokonale vyzdobené.

Nejdůležitější je, dekorovat pokoj tak aby držet poměry – na příklad v nevelkém pokoji těžší dekorace často jsou příliš intenzivní, a tam lepší budou mírne záclony bez velkého množství hustých vzorků. Je hodně pozoruhodných druhů různorodých stylů, ale k zajímavým trendům ve výzdobě interiérů a dekorování jsou style norský, neosecesie a pozorné michání ostatních stylů. Velmi klíčový činitel, jenž stojí to za to, vzít v úvahu během volby příslušenství a okenních dekorací, je samozřejmě také barva – zimní barvy, fialová buď bílá, mají uklidňující vliv na lidí, a teplé dodávají více energie.