Pružiny jsou velmi populární částí rozmanitých strojů. Bohužel zřídkakdo vůbec si to uvědomuje. Existuje doopravdy mnoho druhů per, a každý druh vypada jinák a má odlišné vlastnosti. Nejvíc známé jsou samozřejmě pružiny tlačné, ale v naším textě chceme napsat trošku víc o pružinách zkrutných.

Zkrutné pružiny mají tvar šroubovitého valcu. Velice vyznamným vlastnosti takových pružin je fakt, že většinou nejméně jeden a půl činného závitu. Zkrutné pružiny mohou brát energie vertikalní. Nejlíp, kdy pera jsou užívané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity. Má to velký vliv na jakost prácí pružiny. Takové pružiny nejčastějí mají špičky, ale není to pravidelné.

Chtěli bychom, abyste věděli jak vypada proces výroby per. Není to postup jednoduchý. První fáze je navijení a formování pružiny. Samozřejmě je to nejvyznamnější, z toho důvodu, že má vliv na celou produkce. Druhá fáze produkci pružin je tepelní úpravení – cílem je tepelní stabilizace. Většinou tato část produkce je mechanická. Další fáze je dost komplikovaná a můžeme ji rozčlenit na tří menší etapa. Jde tady o povrchové úpravě mechanické. Na startě této etapy je kuličkování, pozdějí broušení a na závěr odmašťovaní. Samozřejmě diky speciálním strojům celý postup je automatický. Pozdějí v průběhu povrchové úpravy antikorozní a značení je používáný lak a vosk. Nejlepší producentí mají na pamětí též černění a cinování. Metoda vyroby pružin závísí na tím jaky vysledek chceme dostat-

Kovové spirály

Źródło: http://www.vanel.com
Zkrutné pružiny částo jsou používáné jako nápor aretační zástrčky zahrazujicí regresivní průběh. Takové pružiny můžete nalézt na přiklád v ručních brzdách vozů. Zkrutné pružiny upotřebuje se k uvolňování rotační sily a také k udržování nátlaku na krátký distance. V pružinách zkrutných velmi podstatné je zabezpečení dostačujícího místa pro dobré fungování pera. Takové pružiny musejí být užívané ve směru, ve kterém jsou vinuty závity- objevovat více zde.

Použítí per je opravdu obrovské. Těžko uvěřit tomu, že tak malá součást může mít tak velký vliv na fungování celé mašíny. Doufáme, že náš text pomohl Vám pochopit jak fungují pera zkrutné, které jsou druhým nejpopularnějším druhem pružin a to jak jsou zakladní pro existence mnoha věcí.